Sutopu

Sutopu

Antalyaspor Kulübü'müze bağlı olarak sportif çalışmalarını sürdüren Sutopu branşımız, kulübümüzün kuruluşu olan 1966 yılında faaliyete geçmiştir. Sporcular ilk yıllarda çalışmalarını, Antalya Kaleiçi'nde denizde yaparak kırmızı beyazlı armamızı temsil etmeye başlamışlardır.

Antalya'da Konyaaltı'nda bulunan eski Süleyman Erol Yüzme Havuzu'nun 1973 yılında açılmasıyla Antalyalı yüzücüler, şehirlerine kısa sürede Türkiye rekorları ve şampiyonlukları getirmeye başlamış ve uzun bir süre ulusal anlamda önemli dereceler almışlardır.

Takımımız, 1996 yılında Konyaaltı sahilindeki Süleyman Erol Yüzme Havuzu'nun yıkılması sonrası çalışmalara ara verilmiş ve tesis olmadığından dolayı liglerden çekilmiştir.

Antalya'da tesis eksikliğinin dile getirilmesi için eski Antalyasporlu master sutopu sporcularının girişimiyle yıllar sonra takım tekrar toplanmış ve kısa sürede süper lige yükselmiştir. Antalya'da havuz olmamasını tesis kazandırılmasını amaçlayan takımımız, bu girişimle şehrimizde farkındalık yaratarak kulübümüz adına bu sosyal faaliyeti sürdürmüş ve bugün kullanımda olan havuzların yapımı için önerilerde bulunmuşlardır.

Günümüzde sutopu takımımız kadınlarda 4 ayrı yaş grubunda (U15, U17, U19 ve Büyük Kadınlar) kulübümüzü en üst seviyede temsil etmektedir.

Büyük kadınlar ve U19 yaş gurubunda 1.ligde, U17 ve U15 yaş gruplarında 2.ligde mücadele ediyoruz.

Kadrolarımızda toplamda 30'a yakın kadın sutopu sporcumuz bulunmaktadır ve antrenmanlarımız Muratpaşa Süleyman Erol yüzme havuzunda devam etmektedir.