Voleybol

Voleybol

Günümüzde yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan voleybol sporu, değişik sportif becerileri içeren sportif oyunlar açısından gelişmiş bir takım oyunudur. Voleybol ilk olarak; 1895 tarihinde “Mintonette” adı ile Amerika'da oynanmaya başlamıştır. Voleybol sporu, bireyin fiziksel, duyuşsal, zihinsel ve sosyal yönden gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Voleybol,18x9 metre ölçülerinde dikdörtgen olan file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından oynanan bir spordur. Oyunun amacı topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanında yer değiştirmesini sağlamak ve rakip takımında aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

Voleybol, sadece bireysel beceri teknik özelliklerin yeterli olduğu bir sportif branş olmamakla birlikte elit performansa ulaşmak için belirli düzeyde fiziksel ve fizyolojik özelliklere yüksek seviyede sahip sporculara ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye 1967 tarihinde Avrupa Voleybol Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Bu organizasyon; yirmi erkek, on yedi kız takımının katılımı ile Ankara, İstanbul, İzmir, Adana'da oynanmıştır. Devam eden bu süreçte gerek milli takımlarımız gerekse kulüp takımlarımız uluslararası arenada büyük başarı elde etmişlerdir.

Voleybol Şubemiz
2017/2018 sezonunda kulübümüz bünyesinde faaliyetlerine başlamıştır. Faaliyetlerine başladığı günden bu zamana kadar, giderek büyüyen ve kendini geliştiren bir şube halini almıştır.

Başladığı sezonda A takımımız dahil olmak üzere 40 sporcu ve 5 takımla liglerde mücadele etmeye başlayan şubemiz, bu sezon itibari ile bünyesinde 150'si lisanslı olmak üzere 400 sporcu, A takım dahil 11 takım ile liglerde mücadele etmektedir.

Antrenmanları, Atilla Vehbi Konuk Tesislerimizde bulunan Ahmet Uluç Spor Salonu başta olmak üzere; Bahçeşehir Koleji Lara Kampüsü, Şehit Serkan Çölkesen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi ile birlikte 4 farklı merkezde devam etmektedir.

A Takım

2017/2018 Bölgesel Lig Şampiyonluğu

2018/2019 TVF Kadınlar 2. Ligi Final Grubu 3.lüğü

2019/2020 TVF Kadınlar 1. Lig A Grubu 5.liği

Genç Takım

2 Antalya Şampiyonluğu

1 Genç Kızlar Yarı Final 2.liği

1 Antalya 2.liği

1 Antalya 3.lüğü

Yıldız Kız

1 Antalya 2.liği

2 Antalya 3.lüğü

1 Gelişim Ligi Şampiyonluğu

Minik Kız

1 Antalya Şampiyonluğu

A Takımımız 2023/2024 sezonunda TVF Kadınlar 2. Liginde mücadele edecektir.

Genç, Yıldız, Küçük ve Midi performans takımlarımız Antalya'da derece alarak Türkiye Finallerini hedeflemektedir. Ayrıca 7 gelişim ligi takımımız ile Antalya gelişim Liginde mücadele edilecek ve sporcularımızın gelişimleri sağlanacaktır.

Voleybol Okullarımız İçin
https://antalyasporaltyapi.com/voleybol/