12 Şubat
12.02.2024 15:35:59
Açık Su’dan 9 Madalya ve 1 Milli Takım Vizesi ile Ayrıldık

Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Açık Su Yüzme Kış Şampiyonası ve Milli Takım Seçme Yarışları 8-11 Şubat 2024 tarihleri arasında Kocaeli'de gerçekleşti. Yarışlara 20 sporcu göndererek en çok sporcu gönderen takım unvanına sahip olan yüzme takımımız etkili bir performans ortaya koyarak ikisi altın olmak üzere toplam 9 madalya ve bir milli takım vizesi elde etti.

Gebze ilçesinde bulunan Gebze Olimpik Yüzme Havuzu'nda düzenlenen ve ülkemizin çeşitli illerinden pek çok yüzücünün katıldığı şampiyonanın 7500 metre mesafe yarışında yüzücülerimiz Boran Atasoy, Muhammed Eyüp Oya ve Abdulaziz Oruç sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü sırayı alarak madalyaları topladı.

Erkek yüzücülerimizin rakiplerine geçit vermediği 7500 metrenin Kadınlar kategorisinde yarışan Zeynep Kazancı ise ikinci olarak listeye bir gümüş madalya daha yazdırdı.

Yüzme takım sporcularımızın 7500 metrede gösterdikleri etkili performansın ardından 5000 metre mesafede suya giren yüzücümüz Bekir Murat Postalcıoğlu da birinci olarak kazandığı altın madalya ile madalya sayımızı 5'e yükseltti.

Kadınlar kategorisinde 11-12-13 Yaş Gelişim Grubu Yarışları'nda kulaç atan yüzücülerimizden İrem Çağman'ın 3. olarak bronz madalya aldığı 3000 metre yarışında Lidya Erdoğan ve Deniz Pekşen 5. ve 6. Sırayı aldılar. Erdoğan ve Pekşen gelişim grubuna özel olarak ilk sekiz içerisine giren sporculara verilen madalyaları kazandılar.

Mesafesi ile oldukça zorlu bir yarış olan 10.000 metrede yarışan yüzücümüz Poyraz Şan Aşkın, 1.53.26.60'lık derecesi ile gümüş madalya kazandı. Poyraz Şan, elde ettiği derece ile Milli Takım Seçme Sıralaması'nda 4. sırayı alarak 18 Mayıs 2024 tarihinde İtalya'da düzenlenecek olan Len Cup'da mücadele edecek milli takımızda yer almaya hak kazandı.

Len Cup organizasyonunda ay yıldızlı bayrağımız için Avrupa sahnesine çıkacak olan Poyraz Şan başta olmak üzere yüzme takım sporcularımızı ve antrenörlerimizi tebrik eder; milli takımımıza başarılar dileriz.

Yüzme